Období válčících států (Zhànguó) 453-221 př.n.l. - HANDOUT Z5

15. ledna 2010 v 20:08 | Lucka |  Dějiny Číny
Z5 - Období válčících států (Zhànguó) 453-221 př.n.l.

Po rozpadu Jin - oběvují se státy důležité pro období - č.2 . qīxóng - "7 hrdinů"
Chu oslabené boji se Jin, Qi oslabené občanskou válkou - nový vládnoucí rod Tián (č.15) - vyřazeni z politické hry. 3 nové státy nastupují silné.

Stát Wèi - vláda Wénhóua (č.6) - zaměstnal Lĭ Kuīe (č.7) - z shi - sociální vrstva - reformátor. Reformy se týkaly asi hlavně ekonomie, všechna energie měly být věnována na válečné úsilí.
Podle Li Kuie základ rolnictví - přenechal půdu rolníkům, kteří si s ní můžou dělat, co chtějí, ale předepsáno, co pěstovat - moruše . podpora výroby hedvábí. Rolníci odvádějí daně.
Li Kui nechal budovat státní sýpky, aby mohl vykupovat přebytky a v hladomoru prodává rolníkům zpět, aby si nemuseli kupovat zrní jinde - stát reguluje ekonomiku.
Li Kui vydal 1. Oficiální zákoník, nezachoval se, ale další reformátor z něj hodně vycházel.
Díky reformám stát silnější - výboje proti státu Zhōngshān (č.8), stát ovládlo, ale nepohltilo je, protože s ním přímo nesousedilo - vládl tady korunní princ Wei. Tato situace, dokud soused (Zhào ) byl z Wei v koalici.
Zhao a Hán se obrací proti Wei, uvědomují si, že by mohl být až příliš silný.
Wénhoúv nástupce Wŭhóu (č.10) - dobyl území na státu Qin a na jih - zničili Zheng.

Stát Chu- zde neproběhla úplná likvidace aristokracie - nikdy nezapadal úplně do zhouského světa, zhouové se na ně dívali jako na barbary. Chuský panovník měl silné postavení. Stát vnitřně ustrnul v období Jar a Podzimů.
Ale teď reformátor Wúqĭ (č.9) - generál, který uprchl z Wei - přinesl sem reformy. U Weiů vysoce postavený, po špatné radě uprchl na jih - využití ve státě pro nepopulární reformy - použijí cizince. Wuqi se snažil zvýšit bojeschopnost a zlomit moc aristokracie - vyškrtl větve z panovnické rodiny. Peníze, které se na tomto ušetřily - do výcviku armády. Král, který ho zaměstnal - Dàowáng (č-11). Wuqi zavedl odměny za zásluhy - např. za počet useknutých hlav. Pokud rod takto dostal majetek a po 3 generace neukázal nějakou aktivitu majetek zpět státu.
R. 382 Zhao napadl malý stát Wei (ale jiný stát něž ten předtím) v bitvě u králičích teras poraženo- bitva u Tùtái (č.12). Wei a wei se spojili - ale Wei utlačováno Chu.
Wuqi zabit v paláci - schovával se za královu rakev.
Suwang (nástupce daowanga)- prohlásil, že šípy, které zasáhly rakev krále a zabily wuqiho poskvrnily krále - využil k sesazení aristokracie - až 70 rodů.

Stát Han- reformátor Shēn Bùhái (č.13) - jeden ze zakladatelů legistické školy - făjiā - legisté (č.14) - důraz kladen na zákon, který má formovat společnost, zákon je nejvyšším řádem, všichni mu podléhají až na panovníka. Zákon má být přísný, jasný a dodržován. Kromě trestů ale i odměny. Silný důraz na panovnickou moc.
Jeho reformy stát posílily, ale stále druhořadý stát.

Stát Qi- na Shandongském poloostrově,
Teď Tianové pevně na trůně, první velký napovník Wēiwáng (č.16) - první si nárokuje titul krále. Zaměstnává také reformátora, ale reformy né tak důležité.
Xuānwáng (nástupce weiwanga)- založil akademii jìxià (č.18) - diskutovali zde zastánci různých směrů a vychovávali myslitele, kteří by byli rádci a stratégové pro krále. Základní heslo na akademii "mít za poklad moudré muže" - mudrci jsou státní poklad, ne hmotné věci. - spousty poradců, ministrů,…- kolem ministrů atd skupina schopných mužů - později zvyk - kolem důležitých osobností taková družina říkalo se jim Kè (jako z bukeqi) - měli různé dovednosti. Počet šel do stovek.

Stát Qin- v 2. Pol 5. Stol. Nástupnická krize - trvala přes 50 let.- vnitřní oslabení - přišel o oblast žluté řeky (dnes se této oblasti říká Ordos) - zabral ho stát Wei - těžká stráty, byly zde pastviny. Situace se mění až ve 4. Stol - reformátor Shānyāng (č.21) za panovníků Xiàngong a Xiàogong (č. 19 a 20).
Přišel z malého Wei - vypracoval se na post 1. Ministra. Jeho reformy známy z kronik a z Knihy pána ze Shangu - zde vysvětleny základy jeho reforem. Legista.
Zrušil lenní systém a místo něj zavedl udělování hodností pro každého - uděloval ranky jué (č.22) za podobné zásluhy jako v jiných státech (hlavy, úroda,…)- bylo jich 20 a na základě nich si mohl člověk dělat nároky na půdu, úřad,… nebylo dědičné - každá na svém postavení pracoval sám.
V rámci okresů existovaly jednotky po pěti a deseti mužích wŭ/shí (č. 23) - byla i bojová jednotky - měli za sebe vzájemnou odpovědnost - když jeden spáchal zločin - potrestáni všichni. Společnost organizována na vojenském základu. Tresty se týkaly celé rodiny i rodin kolegů z wu/shi.
Kontrola obyvatelstva - pohybu - hospody hlásily počty … - ale Shanyang na to dojel - když utíkal, hostinec ho nahlásil a byl dopaden a rozčtvrcen vozy, ale reformy přetrvaly.

Pol. Situace ve 4. Stol.
Qin zesíli reformamy dobyl zpět Ordos (362) a ohrožoval dědické státy Jin. Wèi Huīwáng (č:24) přesunul radši hl. město - ohrožení z Qin (na jeho dvoře se odehrávají Menciovy hovory).
353 - válka mezi Wei a Zhao, Zhao potažen ale pomoc z Qi - generál sūn bìn (č.25) Wei porazil. Bin trest utětí nohy v koleni - měl podle toho jméno - po prohrané bitvě.
Od 30. Let 4. Stol. Silné 2 státy - Qin a Qi. Všechny státy přijímají titul Král - už ne úcta k zhouskému panovníkovi.
Pol. 4. Stol až pol. 3. Stol. - období aliancí - Qin a Qi se snaží dostat ostatní státy na vlastní stranu. Oba měly místo pro expanze, vojenskou moc, potřebné reformy…, ale dokud rozdrobení byly oba v šachu, když jeden moc silný ostatní na stranu druhého.
Horizontální koalice liánhéng (č.28) po horizontu - hlavou Qin a Yan A Su proti Qi.
Vertikální koalice hézòng (č.29) - Qi a Chu a další státy proti Qin
Tyto intriky zaznamenány v knize Intriky válčících států (Zhan Guo Ce) - výkony jednotlivých ministrů, při prosazování politiky.
Hlavním cílem pořád prospěch státu - rušení koalic i na bitevním poli - není považováno za špatné - účelovost, pragmatické myšlení.
Vedení války bezohledné - tendence k totálnímu vyhlazení nepřítele - ani ne získat území, ale zničit území i obyvatelstvo - armáda, co se vzdala zničena - zabiti. (400 000 válečníků zhao pohřbeno zaživa).
Záleželo na počtu vojáků - velká množství, brali i rolníky, systematické plenění a vyvražďování obyvatelstva - toto období trvalo asi 100 let.

Qin expanze - donutil stát Wei k skoro až vazalskému postavení.
1.koalice - namířena proti Chu a Qi - horizontální v 328. Vycházela z Qin. V průběho - 1. Ministr z Qin se stává ve státe Wei - Qin ho dosadí, aby ovládal Wei. Někdy se ministři vyměňují, někdy ministr ve 2 státech. Koalice je ale neúspěšná a rozpadá se.
321 - koalice - Wei a Chu, Han a další proti Qin. Bylo 5 proti jednomu… atd.
316 - Qin expanduje na jin proti na Sichuanskou pánev proti státu Shu (č. 30). Shu zničen a území ovládnuto Qiny - úrodná půda, udělali zavlažovací systém - zachován dodnes. Zásobnice pro armády a navíc další prostor, jak se dostat k ostatním státům - zaútočili na Chu a dál do centrální planiny - vyslali po dlouhé řece loďstvo proti Chu.
Nepřátelství mezi nimi se zmírňuje až u Zhāowánga (č.32) jeho matka spřízněna s druhým státem - Chu.
Qinský král v Luoyangu vyžaoval 9 trojnožek, ale nedostal je - byly něco jako korun. Klenoty.
Kolem 300 Zhao velmi silný - proti Qin. Wŭlíngwáng (č.33) - za něj reformy- sílí vojensky, ale inspirovalo se barbary - převzali jízdu - hlavní složka armády - po pár let hodně vítězilo. Zhao hodně přijalo barbarskou kulturu - nosili kalhoty. Jízdu postupně přijímají ostatní státy.
Zhao u moci po vládu wŭlínwánga, když dal mopc synovi, úpadek.
Zhaowang - titul xidi (východní…..) - snažili se povýšit nad ostatní - ale ti se proti jim spojili, chtěli,a by to odvolali. Qin se titulu muselo vzdát a kolice proti nim se rozpadla.
285 - Qin koalice proti Qi - politik Sūqín (č. 36) - působil na Qiském dvoře ale výměny ministrů - byl z Yan - 5. Kolona - a Qi byl rozdrcen v bitvě - díky jeho sabotáži. Suqin odhalen a roztrhán vozy.
2. pol. 3. Stol - soupeření Qin a Zhao - největší vojenské střety - nej. Armády
280 - Qin zahájilo obchvat - zaútočili na Chu - "blesková válka" - Chu zničen.
Han dobyl 273, 269 napadeno Zhao. Zhao - bitva u Yè (č. 39) Qin poraženo, ale nová armáda. Bái Qí (č. 40) - tažení u Changpingu - účastnilo se jí asi 1200 000 vojáků - Zhao poraženo po 2 měsíčním obléhání poraženo 400 000 Zhaoských vojáků pohřbeno zaživa. Zhao ale během 2 let postavilo novou armádu, která byla schopna se bránit.
Qinové čím dál mocnější - 256 zabírají záp. Zhou - končí vláda dynastie zhou v Číne.
238 - Zhaoský král - pokusy o mírová jednání - dospěli k dohodě, ale hned po návratu Qin zaútočilo.
230 Han zničen
227 Zhao
225 Wei
225 Yan (legenda o zavraždění qin. Krále - Yān Dān - najal vraha - film Hrdina)
221 se Qi vzdalo bez boje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama